Video content w komunikacji B2B – testimoniale i nie tylko 

Video content w komunikacji B2B – testimoniale i nie tylko 

Każdego miesiąca z YouTube korzysta około 2,6 miliarda użytkowników. To m.in. rozwojowi tego serwisu zawdzięczamy popularność treści video w internecie. Obecnie, miliony filmów trafiają codziennie na wszystkie wiodące platformy społecznościowe, a rolki i klipy stają się kluczowym narzędziem marketingowym, nie tylko w segmencie B2C. Przeczytajcie o tym, jak video content sprawdza się w komunikacji B2B i jakie wyniki wygenerowała współtworzona przez monday comms kampania Warsztatowe Historie PETRONAS.

Video content a public relations 

Codziennie instagramowe rolki notują średnio 200 miliardów wyświetleń1, w tym czasie na YouTube trafia 3,7 miliona nowych filmów. Potrzeba byłoby aż 31 lat, aby obejrzeć je wszystkie bez żadnej przerwy2. Krótko mówiąc, treści video podbiły platformy społecznościowe i stały się kluczowym narzędziem komunikacji w internecie, zarówno w segmencie B2C, jak i B2B. Użytkownicy chętniej skupiają swój wzrok na nagraniach niż na zdjęciach i wpisach tekstowych, co dostrzegają algorytmy, które podsuwają internautom kolejne treści tego typu. Wobec tego, video content cieszy się obecnie wyższymi zasięgami niż inne formy komunikatów w sieci. Co istotne, treści filmowe na stronach głównych pozytywnie oddziałują również na pozycjonowanie w wyszukiwarkach (SEO).  

Nagrania mogą w sobie zawierać animacje, czy interaktywnie podane informacje. Nie dziwi zatem fakt, że takie materiały coraz częściej znajdują się w strategiach komunikacji marek działających w segmencie B2B. Realizacje jak testimoniale, case study, czy rolki/klipy employer brandingowe są regularnie publikowane na platformach społecznościowych. Firmy wykorzystują zarówno treści nagrywane poziomo w proporcji 16:9 przeznaczone na YouTube’a, LinkedIna i Facebooka, jak i klipy pionowe w formacie 9:16, które trafiają na TikToka czy serwisy koncernu Meta. Tym samym filmy w różnych formatach wchodzą wielkimi krokami do kanonu komunikacji korporacyjnej i B2B, stając się jednym z istotnych narzędzi współczesnych strategii marketingowych.  

Co więcej, według raportu European Ecommerce Report 2023, YouTube jest wiodącym kanałem social media pod względem udziału klientów, którzy szukają informacji o danym produkcie. Aż 47% użytkowników zadeklarowało, że sprawdza tam recenzje i opinie przed dokonaniem zakupu. Wyniki pozostałych platform kształtują się następująco: Facebook – 43%, Instagram – 40%, TikTok – 15% i Twitter/X – 14% 3

Przegląd contentu video w komunikacji marketingowej 

Video content marketing to pojęcie bardzo szerokie. Obejmuje zarówno treści dłuższe trwające dłużej niż 3 minuty, jak i krótsze (2-3 min). Do tego dochodzą jeszcze popularne ostatnio rolki i „tiktoki” nieprzekraczające 60-90 sekund. Ich format i parametry techniczne zależą od miejsca ich publikacji. Poniżej zebraliśmy najbardziej popularne formy filmów publikowanych w korporacyjnych kanałach komunikacji.  

Dłuższe formy contentu video  

Webinar – czyli interaktywne prezentacje prowadzone online, które pozwalają firmom na bezpośrednią interakcję z widzami. Mogą obejmować szkolenia, prezentacje produktów czy dyskusje na temat branżowych trendów. 

Podcast video – czyli kolejna forma komunikacji korporacyjnej, która może obejmować wywiady z liderami branży, ekspertami lub pracownikami firmy. Taka rozmowa zwykle jest bardziej angażująca i pozwala pokazać dane w interesującej formie, np. animacji, infografiki czy planszy tekstowej. Taki materiał można ulokować zarówno na YouTube, jak i platformach podcastowych.

Średnie formy contentu video

Testimonials i case study – video z referencjami klientów (testimonials) lub studiami przypadków (case study) pomagają w budowaniu zaufania poprzez prezentację sukcesów i doświadczeń innych firm. Zwykle takie filmy w krótkim czasie pokazują udane wdrożenie i zawierają komentarz udzielony przez zadowolonego klienta.  

Animacje i infografiki wideo – kombinacja animacji, grafik i dźwięku może być skutecznym narzędziem do tłumaczenia skomplikowanych koncepcji, procesów czy danych w sposób przystępny i atrakcyjny.  

Krótkie formy contentu video

Rolki/shorty – 60-sekundowe video pionowe publikowane w mediach społecznościowych, które zwięźle przedstawia wybrany temat komunikacyjny, np. opowiada o nowym produkcie, albo o usługach. Może też być formą relacji z wydarzenia, czypokazywać codzienną pracę w firmie w kontekście działań employer branding.  

Showreel – krótki film podsumowujący działania marketingowe i PR-owe w formie teledysku/przeglądu aktywacji video, w bardzo zwięzły sposób prezentuje najważniejsze osiągnięcia i wydarzenia marki. Może być zarówno stosowany w komunikacji wewnętrznej, jak i zewnętrznej. 

Program testimoniali, czyli Warsztatowe Historie PETRONAS 

Jak już kiedyś pisaliśmy, grupą docelową PETRONAS w Polsce są warsztaty samochodowe, za pośrednictwem których znana marka olejowa sprzedaje swoje produkty. W sieci partnerskiej firmy znajduje się ponad 500 serwisów z całego kraju, a tylko w minionym roku ich liczba wzrosła o 25%. Aby przekonać do współpracy kolejnych właścicieli zakładów mechaniki pojazdowej, PETRONAS nagrał serię testimoniali video, czyli krótkich – 2-3 minutowych – wywiadów z przedstawicielami warsztatów partnerskich. Powstało 7 takich filmów, które w drugiej połowie 2022 roku zostały opublikowane w mediach społecznościowych marki (Facebook i YouTube). Łącznie testimoniale wygenerowały ponad 250 tysięcy odsłon na kanałach własnych olejowej marki. 

To jednak nie koniec działań w ramach cyklu Warsztatowe historie PETRONAS. W 2023 roku we współpracy z portalem Warsztat.pl ulokowaliśmy wszystkie testimoniale na redakcyjnym kanale YouTube i Facebook-u. Każde nagranie zostało uzupełnione dedykowanym advertorialem, opowiadającym historię danego warsztatu partnerskiego. Opublikowany w ten sposób video content wygenerował ponad 300 tysięcy odsłon. Co ważne, raz przygotowany materiał sprawdził się nie tylko w internecie. Przy okazji wydarzeń stacjonarnych: otwarcia flagowego warsztatu w Kaliszu oraz spotkań z mechanikami w ramach cyklu PETRONAS Gokart Challenge, filmy z napisami były wyświetlane na specjalnie przygotowanych ekranach.  

Podsumowanie

Shorty, tiktoki czy rolki na stałe wchodzą do kanonu komunikacji korporacyjnej. Video content dołącza zatem do advertoriali, informacji prasowych i innych narzędzi public relations. Jak pokazuje przykład PETRONAS, raz nagrany materiał można wykorzystywać wielokrotnie, lokując go na różnych platformach czy montując na nowo. Innymi słowy, video content marketing nadaje się recyklingu treści i pozwala na prowadzenie różnorodnej komunikacji, nie tylko w mediach społecznościowych.  

Jeżeli spodobała Ci się nasza analiza, podaj ją dalej w mediach społecznościowych. Jeśli chcesz opracować i wdrożyć strategię komunikacji B2B opartą na contencie video skontaktuj się z nami. Chętnie podzielimy się naszym doświadczeniem i dobierzemy właściwe rozwiązania, od tradycyjnego public relations, przez działania marketingowe w segmentach B2B i B2C, po kampanie digitalowe. Skontaktuj się z nami pod adresemem: biuro@mondaygroup.pl lub mateusz.szarecki@mondaygroup.pl.   

autor: Mateusz Szarecki, Senior Account Executive w dziale Corporate and Public Affairs


1 https://www.demandsage.com/instagram-reel-statistics/

2 https://www.wyzowl.com/youtube-stats/

3 https://www.mollie.com/wp-content/uploads/2023/09/EN-European-Ecommerce-Report-2023-1.pdf?utm_source=sfmc&utm_term=Download&utm_content=68896&utm_id=ceb79469-52c4-400d-9baa-577706ab1585&sfmc_id=123462954&sfmc_activityid=c942699c-172f-409d-9af1-2615aea59ecf&utm_medium=email&utm_campaign=GLO_Q3_2023_WP_EUEcommerce_Confirmation_TRA